Späť

Primošten

Pokiaľ zatúžite nadýchnuť sa atmosféry chorvátskych mestečiek, môžte sa vybrať napríklad do starého rybárskeho mesta Primošten vzdialeného len 17 kilometrov od Sevidu.

Jeho dominantou je špicatá kostolná veža. Primošten je považovaný za pravú perlu Dalmácie a špeciálne zaľúbenie si v ňom nájdu milovníci vínka. Mesto je bohaté na množstvo reštaurácií a kaviarní a v jeho blízkosti sa tiež nachádza známy nočný klub, kde sa môžete výborne zabaviť.

Čarovné mestečko Primošten s 1750 obyvateľmi leží medzi destináciami Trogir a Šibenik. Rozprestiera sa na dvoch polostrovoch.  Primošten je obklopený siedmimi malými ostrovčekmi a úzke uličky, kamenné domy, kostoly a stará časť mesta na polostrove ponúkajú návštevníkom krásnu atmosféru.

PrimostenNad jachtovým prístavom sa nachádzajú svetoznáme vinice, na ktorých sa rodí známa sorta Babič. Tieto slávne vinohrady sú známe ako "svetová pamiatka ľudskej práce a driny" a vínko z nich pochádzajúce je skutočne veľkým lákadlom. Jeden z ostrovov, na ktorom Primošten leží je spojený s pevninou mostom. Práve z tejto súvislosti vychádza pomenovanie mestečka, keďže Primošten v preklade znamená "premostený". Dominantou, ktorú si určite nenechajte v Primoštene ujsť je kostol svätého Juraja, v ktorom nájdete vzácnu ikonu Panny Márie a svätého Lukáša.

Druhú časť mesta Primošten predstavuje zalesnený poloostrov Raduča ako stvorený pre dovolenkové leňošenie. Nájdete na ňom krásne pláže, ale vegetácia tohto miesta poskytuje návštevníkom aj dostatok ochrany pred letným slnkom. V blízkosti Primoštenu sa nachádza nudistická pláž.

5 km od Primoštenu smerom na Split leží Rogoznica s niekoľkými súkromnými reštauráciami, v ktorých sa okrem klasických jedál pripravujú aj rybie špeciality na rogoznický spôsob. Možno ste počuli o Rogoznickej rybárskej noci, ktorá sa koná počas leta. Tá je však len jedným z množstva  zábavných a kultúrnych podujatí, ktoré sa tu konajú.