Späť

Historické mesto Trogir

Historické mesto Trogir (v preklade znamená ostov kôz) je vzdialené od Sevidu len 21 km. Pre jej krásne románske kostoly, renesančné a barokové stavby  z benátskeho obdobia bola Trogir zaradená medzi kultúrne dedičstvo UNESCO.

Pre svoj stredoveký ráz a pôvodnú architektúru je Trogir nazývaná živým múzeom.

Trogir založili grécki kolonisti  v 3. storočí pred naším letopočtom. Ak sa chcete nadýchnuť histórie Jadranského pobrežia, určite si ju nenechajte ujsť. Trogir si pozriete bez problémov bez väčšieho fyzického vyčerpania. Pripomína jednu veľkú stavbu s prepojenými domami.

Pýchou Trogir je  katedrála sv. Vavrinca, ktorý je patrónom tohto mesta. Je nazývaný aj Ján Trogirský a nesie povesť nesmierne skomného a pokorného človeka, ktorý sa vyznačoval svojou mierumilovnosťou a schopnosťou zmierovať ľudí. Katedrála sa budovala ako bazilika s troma loďami v priebehu 13 - 15. storočia. Každé jej poschodie je charakteristické svojou dobou výstavby - od románskeho, cez gotické až po renesančné poschodie.

trogirMesto Trogir nesie silnú umeleckú tradíciu, čo sa ozrkadlilo na prekrásnych umeleckých dielach a výzdobách. Kaplnka sv. Jána Trogirského je považovaná za najkrajšiu a najčistejšiu renesančnú pamiatku východného Jadranu.V Trogire si môžete pozrieť aj množstvo ďalších architektonických skvostov.  Počas benátskej nadvlády bola obrana mesta posilnená vežou svätého Marka a kaštielom Kamerlengo. Významné budovy mesta sú tiež napríklad Kniežací palác, mestská lodžia, mestská veža, ktoré sa nachádzajú v cetre Trogir na hlavnom námestí. Najvýznamnejší z kláštorov je kláštor benediktíniek s kostolom sv. Mikuláša, kde nájdeme helenistický reliéf gréckeho boha šťastného okamihu (Kairos).

Historické mesto Trogir uchváti všetkých milovníkov kultúry, umenia a architektúry.